Alışveriş Sayfasında Olması Gereken 10 Özellik

İnternetin hayatımızda büyük bir yer edinmesiyle, birçok sektör online dünyada da kendisine yer bulmaya ve ticari faaliyetlerini burada da sürdürmeye başlamıştır. Bu online sayfaların en çok tercih edileni ise alışveriş sayfalarıdır.

Alışveriş sayfası, her geçen gün artmaktadır. Bu artış da mevcut sayfaların ayırt edici özelliklere sahip olması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Rakiplerin arasında fark edilmek için alışveriş sayfalarında gerekli özelliklere doğru ve tam olarak yer verilmeli, müşteriyi hayal kırıklığına uğratacak durumlara sebebiyet verilmemelidir.

Alışveriş Sayfaları

Online alışveriş sayfaları artık neredeyse hepimizin kullandığı ve büyük kolaylık sağlayan uygulamalar olmuştur. Bu sayfalar sayesinde kıyafetten ev ihtiyaçlarına kadar birçok şeyi kısa sürede alarak kapımıza kadar gelmesini isteyebiliyoruz.

Buna alıştıktan sonra, bazı insanlar için büyük alışveriş merkezlerinde gezmek ve saatlerce alışveriş yapmak zor gelmeye bile başlayabilir. Alışveriş sayfalarının uzun ömürlü olması ve kısa sürede rakiplerinden ön plana geçmesi için temel 10 özelliği bulundurması gerekir. Bunlar;

  • Kolay ve pratik uygulama
  • Canlı ve kısa sürede ulaşılabilen müşteri hizmetleri
  • Kategoriler
  • Filtre detayları
  • Favori listesi oluşturma
  • Beğenilere ve satın alınanlara göre öneriler
  • Diğer alıcıların yorumları
  • Birden fazla ödeme seçeneği
  • Kargo takip
  • Kolay iade

Bir alışveriş sayfasının diğerlerinden daha popüler olması ve daha çok tercih edilmesi için yukarıdaki özellikleri mutlaka taşıması gerekir. Bu özelliklere ne kadar doğru şekilde yer verilirse alışveriş sitesi de o kadar kısa sürede rakiplerinin önüne geçerek piyasanın liderlerinden biri haline gelebilir.

Kolay Ara Yüze Sahip Olmalı

Alışveriş sayfası mutlaka kolay bir ara yüze sahip olmalıdır. Web sitenin kolay ara yüze sahip olması, en önemli özelliklerden biridir. Kullanıcılar pratik ve web sayfalarında daha hızlı olabildikleri için bu şekilde tasarlanan alışveriş sitelerini öncelikli olarak tercih ederler. Bu da kısa sürede daha fazla üye kazandıracağı gibi satış oranlarının artmasına da katkı sağlar. Pratik, aydınlık ve net bir alışveriş sitesi hem kişilerde alışveriş yapma isteğini uyandırır hem de daha kısa sürede daha çok satışın yapılabilmesini sağlar.

Canlı Destek Olmalı

Müşterilerin zaman zaman ürünlerle ya da siparişleri ile ilgili soru ya da sorunları olabilir. Bunları ise eski zamanlar gibi mail ya da telefon yerine canlı görüşme ve whatsapp üzerinden gidermeleri artık daha çok kolaydır. Anında aradıkları cevapları alan müşteriler, satın alma gibi işlemlere de vazgeçmeden daha kısa sürede karar verirler.

Canlı Destek Olmalı

Kategori Seçimi Olmalı

Alışveriş sayfasında kategori seçimi olmalıdır. Özellikle fazla kategori çeşitliliği olan alışveriş sayfaları mutlaka ana kategorilerin altında alt kategorilere yer vermelidir. Örneğin kadın pantolon arayan bir müşteri, web sayfasına gelerek kadın kategorisine ardından alt giyime ve alt giyim içerisinden pantolon kategorisine gelerek, ürünlere kolay bir şekilde ulaşabilir.

Bu da ziyaretçilerin daha kısa sürede alışveriş yapabilmelerini sağlar. Bu sayede hem müşteriler pratik olarak aradıklarını bulabilirler hem de satıcı daha kısa sürede satış yapmış olur. Aksi takdirde aradığı ürün sayfada olsa bile kategori ayrımı olmadığından alıcı aradığını göremeyecek ve satış da gerçekleşemeyecektir.

Detaylı Filtre Olmalı

Alışveriş sayfalarında olması gereken bir diğer özellik ise, detaylı filtrelerdir. Kategori ayrımı olsa bile özellikle ürün modeli ve çeşidi fazla olan sayfalarda yine aranan modeli bulmak oldukça zor olabiliyor. Örneğin yine pantolon örneğinden gidecek olursak, kategori ayrımı sayesinde pantolonları listeleyen müşteri, beyaz kot arıyor ancak karşısına +10000 adet ürün çıkıyor.

Bu durumda müşteri tek tek bu kadar ürüne bakamayacağı için vazgeçiyor. Ancak detaylı filtre eklenirse, müşteri pantolon kumaşını kot seçer, rengini beyaz seçer. Hatta daha detaya girerek beden de seçer. Böylece tükenen bedenler de karşısına çıkmaz. Daha birçok filtre detayı eklenerek aranan ürünün bulunması kolaylaştırılır.

Detaylı Filtre Olmalı

Favori ya da Beğeni Kısmı Olmalı

Almayı yakın zamanda düşündüğünüz ancak daha almayacağınız ürünleri de bir yerde listelemek müşteriler için daha kolay olacaktır. Fiyat düştüğünde de bu şekilde haberdar olunabilir.

Böylece müşteri alışverişe hazır hale geldiğinde favorilerinden direkt sepetine ekleyerek kısa sürede alışverişini tamamlar. Bu, müşteriye aynı zamanda zaman kazandırır. Müşteri, alışveriş öncesinde zaman zaman ürünler arasında gezinerek favorilerini, belirleyebilir. Maddi olarak hazır olduğunda ise yalnızca sepete ekleyerek alışverişini tamamlayabilir.

Öneri Sistemi Olmalı

Satın alınan ve favorilere eklenen ürünlerden yola çıkılarak, otomatik öneri sistemi olması alışveriş sayfasının satışlarını arttıracağı gibi müşterilere de kolay bir hizmet sağlamış olur. Örneğin pantolon satın alan birine belirli bir süre sonra benzer tarzlar öneri olarak verildiğinde, kişi satın alma niyeti olmasa bile karşısına çıktığı için ürünü ziyaret edebilir ve beğendiği takdirde satın alma işlemini gerçekleştirebilir.

Yorum ve Değerlendirmelere Yer Verilmeli

Diğer müşterilerin ürünlerle ilgili makul seviyedeki olumlu ya da olumsuz yorumlarına alışveriş sitesinde yer verilmesi çok önemlidir. Bu sayede diğer kullanıcılar ciddi şekilde fikir edinir.

Örneğin yorum olarak bir beden büyük alınması yazıldıysa ürünün kalıbı dar olduğu için bir büyük beden daha güzel olacağı çıkarımı yapılarak alışveriş tercihi bu yönde yapılır. Bu da müşterinin yeniden iade ile uğraşmamasını sağlar. Aynı zamanda filtreye değerlendirme seçeneği, müşteriler yüksek değerlendirmeye sahip olan ürünlere de kolaylıkla ulaşabilir.

Ödeme Seçenekleri Fazla Olmalı

Ödeme seçeneklerinin fazla olması daha fazla müşterinin tercih etmesini sağlar. Yalnızca kredi kartı ödeme seçeneği yerine kapıda ödeme ve havale gibi diğer ödeme yöntemlerine de yer verilmelidir. Bu açıdan da daha çok müşterinin tercih etmesi sağlanır. E-Ticaret ödeme sistemleri hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için buradan ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

Kargo Takip Kolay Olmalı

Kargo takibi sipariş veren müşterilerin müşteri hizmetlerini en çok aradığı konulardan biridir. Bu yüzden sipariş alındıktan sonraki her aşama kolay şekilde takip edilebilir olmalıdır.

Sipariş onaylandı, sipariş hazırlandı, sipariş kargoya verildi, sipariş yolda, sipariş dağıtıma çıkarıldı gibi tüm detaylara yer verilmelidir. Bu sayede müşteri aldığı siparişin her anından haberdar olur. Ayrıca müşteri hizmetlerini aramadan siparişinin tahmini teslim tarihini de bilir.

Kargo Takip Kolay Olmalı

İade Kolay Olmalı

İade süreci belki de birçok kişinin internet alışverişinden uzak durmasının ilk sebebidir. Çünkü insanlar için iade ile uğraşmak büyük bir külfet olarak gelmektedir. Bu anlamda eğer alışveriş siteleri kolay bir iade sistemi oluşturursa daha çok müşteri kazanır.

Örneğin alınan sipariş için belirlenen süre içerisinde iade talebi oluşturmak isteyen müşteri bunu tek tuşla yapabilmelidir. Ardından eğer mümkünse iadenin de adresten alınması daha çok beğenilen bir hizmet olacaktır.

Ancak her zaman adreste bulunamamasının yaratabileceği durumlara karşı bu bir seçenek olarak bırakılabilir. Satıcı iadeyi kendisi de bırakmayı seçebilir, adresten aldırmayı da seçebilir. Verilen kodu iade edeceği pakete yazarak başka hiçbir bilgiye gerek olmaksızın iadesini gönderebilir. Tıpkı kargo takibi gibi iade takibine de yer verilmesi ekstra önemli bir hizmet olacaktır.

Alışveriş Sayfaları Nasıl Olmamalıdır?

Alışveriş sayfalarında özellikle olmaması gereken bazı özellikler ise öncelikle peşin ödeme şartıdır. Ödeme seçeneklerinin çok olmaması ve kredi kartı ödemesine yer verilmemesi müşterileri alışverişten vazgeçiren ilk sebep olabilir.

Aynı zamanda zor ve karmaşık alışveriş sayfası, fazla ürün çeşidinin olması ancak ürünle ilgili detaylı bilgilerin ya da kullanıcı yorumlarının olmaması olumsuz etkileyen diğer özelliklerdendir. Siparişlerin geç işleme alınması, ürünlerin kusurlu ve geç ulaştırılması, iade sisteminin olmaması da diğer olumsuz özelliklerdendir.

Alışveriş sayfasında olması gereken en önemli özellikleri sizler için derledik. Merak ettiğiniz soruları yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Gelecek yazıları takipte kalmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir